Pastaruoju metu vis populiaresnis būdas valyti buitines nuotekas – biologiniai nuotekų valymo įrenginiai. Paprastai jie montuojami privačių namų kiemuose, dažniausiai ten, kur prisijungti prie centrinių kanalizacijos tinklų nėra galimybės. Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai skirti valyti vonios kambario, tualeto ar virtuvės nuotekas, kuriose nėra aplinkai kenkiančios buitinės chemijos (tokios, kurią naudojant, nuotekas draudžiama pilti į kanalizaciją). Išvalytos nuotekos biologinio valymo įrenginyje verčiamos vandeniu, kuris vienu ar kitu būdu pasiekia gamtą (vanduo gali būti išleidžiamas į vandens telkinius, šulinius, iš kurių vėliau jį sugeria gruntas, tam skirtas pelkes ar griovius).
Didžiausias šių įrenginių privalumas – minimalus skleidžiamas garsas valymo proceso metu. Jie nekelia triukšmo ir, be to, neskleidžia visiškai jokio kvapo. Bekvapis yra ir iš biologinio valymo įrenginio išleidžiamas vanduo. Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai pasižymi nesudėtinga ir daug priežiūros nereikalaujančia eksploatacija bei taupumu (vartoja nedaug elektros energijos).
Mūsų įmonėje rasite populiariausių Lietuvoje biologinių valymo įrenginių gamintojų, „Traidenis” bei „August ir Ko”, prekes.
Nuotekų valymo įrenginių veikimo principas yra pagrįstas organiniu skaidymu, o pagrindinė veiklioji medžiaga yra dumblas. Šie įrenginiai sudaryti iš dviejų talpyklų. Į pirmąją patenka valyti skirtos nuotekos, kurios čia yra sumaišomos su dumblu. Mišiniui pasiekus antrąją talpyklą prasideda skaidymo procesas. Jo metu mikroorganizmai skaido nuotekose esančias organines medžiagas. Po to dalis mišinio virsta nauju dumblu, o kita dalis – skaidriu, bekvapiu vandeniu. Dumblui sėdant įrenginio dugne, vanduo kyla į viršų ir išteka. Nuolat atliekant valymo procesą, dumblo kiekis biologiniuose valymo įrenginiuose didėja, todėl pastarąjį reikia profilaktiškai valyti. Kaip tai padaryti yra net keli būdai. Pirmiausia, dumblo perteklius gali būti šalinamas į įrenginyje esančius dumblo sausinimo maišus. Taip pat išsiurbiamas tam skirtomis, specialiomis mašinomis arba perkeliamas į dumblo tankintuvą. (Dumblo pertekliaus šalinimo metodai priklauso nuo pasirinkto įrenginio gamintojo ir modelio).
Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai populiarumą pelnė dėl kelių pagrindinių ypatybių. Viena svarbiausių – nesudėtingas ir nebrangus montavimas. Šie įrenginiai gali būti montuojami beveik bet kurioje vietoje (tiek sklypo pakraštyje, tiek ir, pavyzdžiui, po važiuojamąja dalimi). Be to, tai padaryti galima ir be specialistų pagalbos (daugelis biologinius valymo įrenginius renkasi montuoti patys) vietos, kurioje montuojami įrenginiai nereikia betonuoti ar kitaip specialiai ruošti, jie tiesiog įleidžiami į žemę. Įrenginiai yra tvirti ir atsparūs, tinkami naudoti net vietose, kuriose yra aukšti gruntiniai vandenys, o svarbiausia – vos atlikus darbus, valymo įrenginius galima iškart naudoti. Šiais įrenginiais išvalytos nuotekos yra visiškai nekenksmingos gamtai, atitinka visus aplinkos apsaugos keliamus reikalavimus, todėl be jokių sunkumų gali būti išleidžiamos į aplinką.
Valymo proceso metu biologiniai įrenginiai vartoja minimalų kiekį elektros energijos, todėl tai ne tik ekologiškas, tačiau ir labai taupus būdas šalinti buitines nuotekas. Be to, ir saugus. Tiek naudojantis įrenginiu, tiek atliekant profilaktinę jo priežiūrą nereikia imtis jokių papildomų atsargumo priemonių.